Először is tisztázzuk: a szájzuhany nem helyettesíti a fogmosást, de nagyszerű kiegészítője lehet annak, segítségével hatékonyabbá tehetjük az otthoni szájápolást. Két dologra azonban érdemes felhívni a figyelmet.
Az egyik, hogy ugyan a kisebb gyulladásokat, a gyenge fogínyvérzést enyhíthetjük szájzuhany alkalmazásával, a készülék mégis inkább megelőzésre, nem pedig a kialakult problémák kezelésére alkalmas. A másik, hogy az eszköz alkalmazásakor nagyon fontos a helyes technika, különben többet árthat, mint használ.
Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat erről a remek szájhigiéniai eszközről!
Egy kis történelem: érdekességek a szájzuhany „karrierjéről”
A szájzuhany története 1962-re vezethető vissza, ekkor mutatták be az első készüléket. Használatának vizsgálatakor azt találták, hogy a magas víznyomással működő eszköz hatékonyan eltávolítja az ételmaradékot és a kórokozókat tartalmazó lepedék egy részét a fog felszínéről, a fogközökből és az ínyvonal mentén, illetve, hogy enyhe fogínygyulladás esetén is hasznos lehet. Bár az eredmények meggyőzőek voltak, mégis, ha feledésbe nem is merült, de hosszú ideig háttérbe szorult a technológia.
A nyolcvanas években került újra a figyelem középpontjába, amikor ismét kimutatták, hogy a szájzuhany tényleg rendkívül jót tesz a szájhigiénének: alkalmazásával javul a vérkeringés, ami fokozza az íny védekezőképességét. A szájzuhany emellett kimutathatóan csökkenti a kórokozók számát, ami
a szájüreg állapotára, sőt az általános egészségre is kedvező hatással van.
Hogyan használjuk?
A szájzuhany használata előtt mindig alaposan mossunk fogat, hiszen, ahogy már említettük, az eszköz nem helyettesíti a fogmosást, csupán kiegészíti, rendkívül hatékonnyá teszi!
Töltsük meg a tartályt tiszta langyos csapvízzel, szájvízzel, enyhe gyulladás esetén antibakteriális oldattal. Mosdó fölött végezzük el a műveletet, hogy a víznek legyen hova elfolynia. Helyezzük a zuhanyt a szájba és kapcsoljuk be. Lassan mozgassuk a fúvókát és figyeljünk arra, hogy egy területet se hagyjunk ki. Átlagosan 3 másodpercig tisztítsunk egy fogközt és ügyeljünk rá, hogy a vízsugár merőlegesen érkezzen a fogainkra. Minden fogat egyenként tisztítsunk kívül-belül. Amennyiben a készülékünkön van „Interdental” mód, úgy a vízáramlás szakaszos, ami minimalizálja a felhasznált vízmennyiséget.
Amire oda kell figyelni!
- A zuhany fejét mindig 90°-os szögben tartsuk, körülbelül 3 mm-re az íny vonalától.
- Ügyeljünk a helyes technikára! Ha a vízsugarat a fogak felszínéről az íny felé irányítjuk, azzal a lepedéket könnyen a tapadási vonal alá préselhetjük, ami ott megrekedve tasakképződést eredményez, ezáltal a fogágyat károsítja.
- A nyomás intenzitását ajánlott eleinte a legalacsonyabb fokozatra állítani és lépcsőzetesen emelni.
- Többféle készülék létezik, funkcióik eltérőek lehetnek.
- Ha a családban többen használjuk a szájzuhanyt, mindenkinek legyen saját fúvókája, ugyanúgy, ahogyan saját fogkeféje is!
Kiknek ajánlott?
A fogszabályzót viselők, a várandós kismamák, a cukorbetegségben szenvedők, a pótlásokkal rendelkezők, illetve azok, akik hajlamosak ínygyulladásra, bátran használhatják kiegészítő dentálhigiéniai eszközként a szájzuhanyt. Ha tehetik, ők is konzultáljanak szakemberrel, de azok,
akik komolyabb fogágybetegséggel, súlyos paradontitisszel küszködnek, feltétlenül kérjék ki parodontológus fogorvos vagy dentálhigiénikus véleményét,
hogy egyáltalán javasolt-e, és ha igen, a betegség mely fázisában a szájzuhany használata!
Fogszabályozás
A fogszabályozóval rendelkezők számára a fogtisztítás a hagyományos eszközökkel nehézkes lehet, mivel a bracketekre és ívekre rátapadó ételmaradékokat és baktériumokat önmagában a fogmosással nagyon nehéz eltávolítani. Célzott kutatások során bebizonyították, hogy azok a fogszabályzós páciensek, akik fogmosás után szájzuhanyt használtak, háromszor annyi plakkot tudtak eltávolítani, mint azok, akik csupán a fogkefét vették igénybe.
Fogpótlás: híd és korona
A koronát, hidat viselők hajlamosak azt gondolni, hogy ezek a fogművek kevesebb törődést igényelnek, mint a természetes fogak. A valóság azonban az, hogy
a fogpótlások tisztítása kiemelten fontos azok élettartamának növelése, illetve az íny megóvása érdekében.
A fogpótlást viselők számára nagyon kényelmes megoldást nyújt a szájzuhany, mivel az alattuk lévő hézagos területet a vízsugár kíméletesen és alaposan tisztítja.
Rossz lehelet
A szájzuhany a rossz lehelet ellen is rendkívül erőteljes fegyvernek bizonyul. Speciális nyelvtisztító fejjel rendelkező készülékekkel mérsékelhető a rossz leheletért felelős patogén baktériumok jelenléte a szájban. A szájzuhany már önmagában is segít a szájszag megszüntetésében, de ha a beletöltött vízbe szájvizet, esetleg grapefruitmag-kivonatot keverünk, tovább fokozhatjuk a tisztító, antibakteriális hatást.
Várandósság
A megváltozott hormontermelés miatt az állapotos kismamák nyálának összetétele módosul, a fogíny pedig különösen érzékennyé válhat. Számukra kiemelten fontos tehát a jó szájhigiéné fenntartása! A fogínygyulladás megelőzése érdekében javasolt a megszokott fogmosást olyan fogtisztító eszközök használatával kiegészíteni, mint a szájzuhany és a fogselyem!
Cukorbetegség
Diabétesz esetén sokkal nagyobb eséllyel alakulnak ki fogászati problémák. A jelenség hátterében több tényező húzódik meg: a cukorbetegség miatt csökkenő nyáltermelés, a gyengébb védekezőképesség, az orális szövetek lassú gyógyulása stb.
A cukorbetegek számára tehát nem pusztán javasolt, hanem egyenesen kötelező, hogy fokozottan ügyeljenek a fogápolásra:
a gyakoribb és alaposabb fogtisztításban a hagyományos fogápolási eszközök mellett nagy segítséget jelenthet a szájzuhany alkalmazása is!
Fontos!
- A szájzuhany nem helyettesíti a fogmosást, csupán kiegészíti azt.
- Alkalmazásakor kiemelten ügyeljen a helyes technikára!
- Elsősorban megelőzésként, ép íny mellett használható. Mielőtt beruházna a készülékre, kérje ki fogorvosa véleményét is!